Najpiękniejsze cuda natury w Polsce

Polska to kraj zróżnicowany krajobrazowo. Mamy tutaj góry, jeziora, wybrzeże. Mamy parki krajobrazowe oraz liczne rzeki. Polska natura jest bogata, zróżnicowana i zaskakująca. Wiele cudów natury powstało bez ingerencji człowieka. Organizując wycieczki objazdowe po Polsce możemy je zobaczyć. Oto kilka przykładów rodzimej, polskiej natury wartej zobaczenia.

Morskie Oko

To symbol polskich Tatr położony w dolinie Rybiego Potoku. Jezioro jest głównym punktem odwiedzin podczas wędrówki po górach. Ma 35 ha powierzchni i ponad 50 m głębokości. Nazwa wzięła się od wierzeń, które mówiły, że ma podziemne połączenie z morzem. To największe jezioro Tatr znajduje się na wysokości 1395 m n.p.m. Posiada charakterystyczny zielony kolor. Jest jednym z nielicznych naturalnych górskich jezior, które są zarybione. Żyją w nim również skorupiaki i małże. Walorami tego miejsca jest dostępność. Każdy turysta może po około dwu i pół godzinnym spacerze dotrzeć do tego urokliwego miejsca. Nad jeziorem znajdują się schroniska. Miejsce odpoczynku dla licznych grup turystów. Obejście jeziora zajmuje ok. 50 minut. Rozciągają się z niego liczne szlaki turystyczne. Walory turystyczne i piękne widoki sprawiają, że miejsce to jest oblężone przez turystów o każdej porze roku.

Maczuga Herkulesa

Skała licząca 25 metrów wysokości powstała z wapieni. Działalność wody i wiatru uformowała kształt, który cieszy każdego turystę. Na szczycie maczugi znajduje się krzyż. Obiekt znajduje się w Dolinie Prądnika obok zamku w Pieskowej Skale. Z maczugą związane są legendy. Czarcia skała, o księciu Kraku to niektóre z nich. Najpopularniejsza polska skała stanowi atrakcję najmniejszego polskiego parku – Ojcowskiego Parku Narodowego.

Puszcza Białowieska

Jest to ostatni ekosystem naturalny w Europie. Miejsce to zostało ominięte przez cywilizację. Istnym symbolem tego miejsca jest żubr. W Puszczy Białowieskiej znajduje się najliczniejsza grupa tych zwierząt. Istnieje tam wiele miejsc, gdzie człowiek nie ma wstępu. Wybierając wycieczkę w to miejsce możemy zobaczyć Rezerwat Pokazowy Żubrów i wydzieloną cześć parku narodowego „Orłówka”. Naturalne widoki, niezmienione przez człowieka zachwycają na każdym kroku. Dziki las puszczy zaskoczy każdego turystę.

Krzywy Las

Województwo zachodniopomorskie, okolice Gryfina. Tam znajduje się Krzywy Las. Jedyny w Polsce. Skupisko ponad 100 zdeformowanych sosen rosnących na obszarze 0.30 ha zaskakuje wyglądem. Wszystkie posiadają wygięty pień pod kątem ok. 90° i rosną prosto ku górze. Zaskakuje ich ułożenie. Wygięte w tym samym kierunku – północnym – tworzą niesamowite widowisko. Drzewa pochodzą z okresu drugiej wojny światowej. Ich krzywizna może być działaniem czynnika ludzkiego. Na pewno krzywy las zasługuje na odwiedziny. Wycieczka objazdowa oparta o takie widoki to dodatkowa atrakcja.

Przełom Dunajca w Pieninach

Polska posiada wiele urokliwych rzek. Dunajec jest wyjątkowy. Przełom Dunajca w Pieninach to najbardziej malowniczy wąwóz naszego kraju. Spienione fale, skaliste brzegi wysokie na 30 metrów, liczne drzewa. Taki widok fascynuje i zaskakuje. Spływ Dunajcem to atrakcja dla całej rodziny. Najlepsze widoki gwarantuje nam spływ drewnianą tratwą. Rejs od Trzech Koron do Szczawnicy trwa ok. 2 godzin. Ten czas na pewno nie będzie zmarnowany. Potęga natury zobaczona podczas spływu pozostanie w pamięci każdego.

Ruchome wydmy pod Łebą

500 hektarów – tyle zajmuje powierzchnia wydm w Słowińskim Parku Narodowym. Ich wielkość sprawia, że są największym skupieniem wydm w Europie. Miejsce zbudowane przez naturę jest ciągle odwiedzane przez ludzi. Sięgają ok. 30 m n.p.m., a największa Wydma Łęcka nawet 40 m. Z jej szczytu rozlegają się widoki na Bałtyk czy jezioro Łebsko. Poruszają się z prędkością do 10 m w ciągu roku. To jest ich wyjątkowość. Odwiedziny jesienią pozwolą zobaczyć poruszający się piasek wydający charakterystyczny świst.

Polska jako kraj atrakcyjny turystycznie posiada wiele cudów natury. Dobrze zorganizowane wycieczki objazdowe pozwolą wiele zobaczyć. Przedstawione propozycje zasługują na uwagę. Dostępne o każdej porze roku zachwycają pełnią natury. Planując wycieczkę w pobliże wymienionych miejsc uwzględnijmy je na naszej mapie.

Dodaj komentarz