5 miejsc wartych odwiedzin w Polsce!

Wybierając się na wakacje, warto wybierać miejsca turystyczne w Polsce. Jest ich wiele i są niezwykle atrakcyjne. Wiedzą o tym nie tylko Polacy ale i obcokrajowcy. Często wybierany na wakacje, wycieczki czy odpoczynek weekendowy. Oferuje bardzo wielkie możliwości oraz różnorodność turystyczną. Przeważnie ciekawe atrakcje są na wyciągnięcie ręki. Wielu ludzi o tym nie wie. Pokazując, co Polska jako kraj turystyczny ma do zaoferowania można zmienić myślenie ludzi.

Proponuję pięć wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć. Ta lista może być znacznie dłuższa. Generalnie upodobania ludzi są różne. To, co odpowiada jednemu, drugiemu nie koniecznie. Miejsca, które zachwyciły moją osobę znajdziecie poniżej.

Bieszczady – jezioro Solińskie.

widok z łudki na jezioro solińskie

Ten zakątek Polski południowej jest urokliwy i niezwykły. Bieszczady to różne oblicza krajobrazu oraz walorów turystycznych. Z jednej strony mamy dzikie lasy, piękne Połoniny, świat drwali. Z drugiej to świat wodny – Jezioro Solińskie. Największą atrakcją tego regionu jest zapora. Jej widok wprawia w osłupienie wielu turystów. Największy zbiornik wodny tego regionu, największa zapora, malowniczy krajobraz to gwarancja zadowolenia każdego turysty szukającego przygód. Przygody to nie wszystko. Cisza, spokój, głosy przyrody – to także oferują nam Bieszczady. Odpoczynek i relaks nad wodą to oczekiwania spełniane w stu procentach. Dodatkową atrakcją Jeziora Solińskiego są wysokie wahania poziomu wody. Jesienią można zobaczyć tereny zazwyczaj znajdujące się pod wodą. Widok jest wspaniały. Na ścianie zapory znajduje się mural przedstawiający zwierzęta. Wykonany bez użycia farb wprawiają w podziw wielu turystów.

Tatry – Kasprowy Wierch

widok z Kasprowego Wierchu

Tatry to najwyższe pasma górskie naszego kraju. Miejsce to powinien odwiedzić każdy. Bardzo rozległe tereny oferują dziką przyrodę oraz bardzo piękne widoki z każdej strony. Najbardziej obleganą atrakcją Tatr jest Kasprowy Wierch. Szczyt znajduje się w granicy głównej Tatr przy granicy słowackiej. Dlaczego to miejsce tak oblegane przez turystów? Przede wszystkim strome skały, piękne widoki oraz kolej linowa. To dzięki kolejce każdy turysta może zobaczyć szczyty gór bez zmęczenia. Prawdziwym wyzwaniem jest piesza wędrówka na szczyt liczący 1987m n.p.m. Dobrze przygotowany szlak sprawia, że droga jest przyjemna. Ze szczytu można wrócić innymi trasami. Każdy wybór wydaje się odpowiedni. Każdy przedstawia coś innego. Trudno to opisać – trzeba to przeżyć na własnej skórze.

Kraków – Rynek Główny

Atrakcyjne miasto Polski pod wieloma względami to na pewno Kraków. Mieści ono w sobie tajemnice i ciekawą historię. Głównym punktem jest Rynek Główny. Jeden z największych rynków w Europie. To centrum życia w Krakowie. Przez bardzo długi okres plac Rynku Głównego stanowił miejsce handlu. Obecnie kwitnie tam życie kulturowe i towarzyskie. Wielu turystów upatruje tam miejsce do dobrej zabawy. Bogata architektura oraz rys historyczny dają chwile do zamysłu każdemu odwiedzającemu. Budowle takie jak Sukiennice, kościół Mariacki są wizytówką rynku. Codziennie odwiedzany przez setki osób ołtarz Wita Stwosza we wspomnianym kościele robi na turystach ogromne wrażenie. Rynek to nie tylko budynki. To także tradycje. Codziennie odgrywany hejnał z jednej wieży mariackiej, pochód Lajkonika czy konkurs szopek także stanowią rozpoznawalna wizytówkę. Nowoczesne restauracyjne ogródki, bary i lokale zachęcają do spędzenia odrobiny czasu w tym miejscu. Chwila oddechu i spojrzenie na rys historyczny Rynku Głównego udziela się każdemu. Warto odwiedzić to miejsce – można poznać wielu ludzi i ciekawych historii miasta.

Oświęcim – Auschwitz-Birkenau

Kolejny rys historii Polski w innymi mieście oraz innym motywem. Oświęcim to miasto, na którego terenie powstał jeden z największych symboli holokaustu na świecie. Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Istniał w latach 1940-1945. Miejsce to znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Ten symbol terroru i ludobójstwa powstał z powodu coraz to większej liczby aresztowań. Stał się miejscem nazistowskiego planu wymordowania dużej liczby Żydów. Co daje nam odwiedzenie tego miejsca? Jest to znakomita lekcja edukacyjna. Autentycznie zachowane miejsce robi wrażenie i przenosi w czasie. Pozwala poznać panujące kiedyś warunki. Zachowane symbole sprawiają, że nie każdy jest w stanie obejrzeć to miejsce. Ich ilość robi wrażenie. Ludzie umierający w ogromnych męczarniach, nieludzkie traktowanie, eksperymenty medyczne – to wszystko, co miało tam miejsce. Ekspozycje obecnych muzeów są tak drastyczne, że wstęp mają osoby powyżej 14 roku życia. Obydwa obozy tworzące kompleks Auschwitz-Birkenau są w odległości 3,5 km od siebie. Zwiedzanie jednego z nich średnio zajmuje 1,5 godziny. Ten czas to powrót do tragedii ludzi.

Trójmiasto – Gdańsk

Polskie Trójmiasto to kompleks trzech miast. Tradycyjny Gdańsk łączy się ze znanym kurortem uzdrowiskowym Sopot, a ten z nowoczesnym miastem Gdynią. Pozostańmy przy tradycji. Miasto Gdańsk ma wiele do zaoferowania. Architektura w stylu gotyckim, barokowym i renesansowym daje się szybko zauważyć. Najważniejsze zabytki znajdują się na Starym i Głównym Mieście. Te dwa miejsca są różne od siebie i posiadają odmienne walory. Stare Miasto to kościół św. Katarzyny, Wielki Młyn. Główne Miasto stanowi Starówka, ul. Długa i Długiego Targu. To najbardziej rozpoznawalne miejsce miasta z licznymi tradycjami historycznymi. Gdańsk to nie tylko zabytki i bogata historia. To miejsce upadku komunizmu dzięki powstałemu ruchowi społecznemu o nazwie „Solidarność”. Dodatkowym atutem jest położenie. Północna Polska, nad morzem Bałtyckim. Atrakcja ta powoduje obleganie miasta przez liczne grupy turystów.

Dodaj komentarz